هاشم جواد زاده:( Hashem Javadzadeh )


هاشم جواد زاده:( Hashem Javadzadeh )

عکاس ، نقاش ، شاعر و عاشق ، هنرمندی دلسوز، دانا ، خوش سفر و کمی هم به اندازه ی نمکش زودرنج ... مدتهاست که جامعه ی عکاسی سراغی از او نمی گیرد ، زمانی که به او مثل خیلی های دیگر، بی توجهی شد ، سعی کرد به تحقیقاتش بپردازد و در همان اطاق زیر شیروانی اش ( ! ) که شبهای اسلاید را برگزار می کردیم،برگردد و به نقاشی ، ترجمه ، تالیف ، سرودن شعر والبته عکاسی بپردازد.

جواد زاده  مولف و مترجم کتاب های متعددی در زمینه های شعر، نقاشی و عکاسی است که از مهمترین آنها می توان دو جلد کتاب (عکاسی معماری ) و (عکاسی در سفر) را نام برد. وی مقالات زیادی نیز در زمینه ی عکاسی تالیف نموده و این تالیفات در چندین کنفرانس عکاسی بین المللی نیز ارائه شده است. او همیشه همسان پیشرفت تکنولوژی دوست دارد  از بهترین امکانات عکاسی استفاده کند. جواد زاده به عنوان رئیس کمیته ی علمی انجمن عکاسان خراسان که بازوی علمی این انجمن بود  ، نقش مهمی در تنظیم آئین نامه ی اجرائی این کمیته داشت .آثارهاشم جواد زاده در کشور های مختلفی به نمایش در آمده و علاوه بر دریافت جوایز متعدد داخلی و بین المللی جایزه ی عالی سازمان علمی ، فرهنگی ملل متحد ( یونسکو) را نیز ازکشور ژاپن دریافت نموده است.

 من و هاشم نزدیک به پنج سال عضو افتخاری بخش فرهنگی هیات مدیره آسایشگاه معلولین  فیاض بخش مشهد بودیم ، و مجبور می شدیم کله ی سحر خودمان را به جلسات  اعضاء که همگی از مدیران شهری بودند بپیوندیم تا بخش فرهنگی آسایشگاه را سرو سامان بدهیم، و نتیجه ی آنهم برگزاری دو دوره ی موفق جشنواره معلولین در بخش های نقاشی ، عکاسی و ادبیات بود که با ظرفیت های موجود به شکلی کاملا استاندارد برگزار شد که دبیری بخش ادبیات ( شعر و داستان کوتاه ) را هم دوست عزیزمان( هادی مظفری ) قبول کردند.

تاریخ عکاسی خراسان و مشهد همیشه محدود به عکاسانی نیست که در گذشته اند و یا فرصت هایی برای عکاسی داشته اند، که البته  به حق  عکس های شایسته ای هم از مشهد قدیم تهیه نموده اند . عکاسی خراسان ریشه های علمی فراوانی دارد و افرادی همچون هاشم جواد زاده بی اغراق از برجسته ترین آنهاست . او یکی از استوانه های علمی و هنر ی در تاریخ عکاسی خراسان است وعدم توجه به او گناهی بس نابخشودنی است ، اما افسوس که آدرس خانه ی دوست را یا گم کرده ایم و یا .  .  .

ابراهیم بهرامی – دیماه 1392 هاشم جواد زاده:( Hashem Javadzadeh ) (1)